[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 16 - ::
جلد 16 - صفحات 439-430 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزش‌های حرفه‌ای و اخلاقی ارائه مراقبت‌های پرستاری از دیدگاه پرستاران
شبنم رزمجویی، حیدر علی عابدی، رضا مسعودی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)، ، shabnam.r67@gmail.com
چکیده:   (5016 مشاهده)

مقدمه: ارزش‌های حرفه‌ای، بخش عمده و مهم عملکرد حرفه پرستاری را تشکیل می‌دهند. یادگیری مفهوم این ارزش‌ها و ایجاد شرایطی جهت توسعه و تکامل آنها امری ضروری است. این مطالعه با هدف بررسی ارزش‌های حرفه‌ای و اخلاقی ارائه مراقبت‌های پرستاری از دیدگاه پرستاران انجام شد.

روش‌ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی با شرکت 150 نفر از پرستاران بیمارستان شهید چمران شیراز به صورت نمونه در دسترس در سال 1394 انجام شد. اطلاعات با استفاده از پرسش‌نامه‌ای دو قسمتی مشتمل بر ویژگی‌های دموگرافیک پرستاران و مقیاس بازنگری شده‌ی ارزش‌های حرفه‌ای پرستاری (NPVS-R) شانک و ویس در پنج بعد (مراقبت، عمل‌گرایی، حرفه‌ای شدن، اعتماد و عدالت) و مقیاس پنج گزینه‌ای لیکرت از بی‌اهمیت تا بسیار مهم جمع‌آوری شد. اطلاعات با استفاده از آمار توصیفی(میانگین و انحراف معیار)، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج: در بین مؤلفه‌های مربوط به ارزش‌های حرفه‌ای در پرستاران بیش‌ترین میانگین امتیاز مربوط به مؤلفه‌ی عدالت با میانگین 79/0±91/3 و کم‌ترین میانگین امتیاز مربوط به مؤلفه‌ی عمل‌گرایی با میانگین 74/0±31/3 بودهاست. میانگین امتیاز کل سؤالات پرسش‌نامه ارزش‌های حرفه‌ای در پرستاران برابر 53/0±72/3 بود. اولویت‌بندی ابعاد ارزش‌های حرفه‌ای از دیدگاه پرستاران به ترتیب شامل بعد عدالت، مراقبت، اعتماد، حرفه‌ای شدن، عمل‌گرایی بود.

نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد پرستاران آن دسته از ارزش‌های پرستاری را که به طور مستقیم با شغل آنها ارتباط دارد را مهم می‌شمارند. بنابراین درک اهمیت برخی از ابعاد یامؤلفه‌های ارزش‌های حرفه‌ای که مرتبط با برخی از وظایف غیر مستقیم پرستاران است نیاز به حمایت بیش‌تری دارد و لازم است آموزش تمام ابعاد ارزش‌های حرفه‌ای و اخلاقی در دوران تحصیلی پرستاران مورد توجه قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: ارزش‌های حرفه‌ای، ارزش‌های اخلاقی، پرستاران، مراقبت‌های پرستاری
متن کامل [PDF 219 kb]   (2251 دریافت)    
نوع مطالعه: نامه به سردبیر | موضوع مقاله: ارزشيابي مهارتهاي باليني
دریافت: 1394/11/12 | پذیرش: 1395/7/19 | انتشار: 1395/10/5
پرسشنامه مطالعه [PDF 74 KB]  (337 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Razmjoei S, Abedi H, Masoudi R. Professional and Ethical Values in Providing Nursing Care: The Perspective of Nurses. Iranian Journal of Medical Education. 2016; 16 :430-439
URL: http://ijme.mui.ac.ir/article-1-4044-fa.html

رزمجویی شبنم، عابدی حیدر علی، مسعودی رضا. ارزش‌های حرفه‌ای و اخلاقی ارائه مراقبت‌های پرستاری از دیدگاه پرستاران. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1395; 16 () :439-430

URL: http://ijme.mui.ac.ir/article-1-4044-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16 - برگشت به فهرست نسخه ها
مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی Iranian Journal of Medical Education
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4374