:: جلد 19 - ::
جلد 19 - صفحات 78-89 برگشت به فهرست نسخه ها
تجربیات دانشجویان پرستاری از روایت‌نویسی- بازاندیشی در آموزش بالینی: مطالعه کیفی
زهره وفادار ، اکرم پرنده
دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) ، akram.parandeh@yahoo.com
چکیده:   (1323 مشاهده)
مقدمه: روایت‌نویسی- بازاندیشی یکی از شیوه‌های مؤثر درآموزش بالینی دانشجویان علوم سلامت است. این مطالعه با هدف تبیین تجربیات دانشجویان پرستاری از آموزش بالینی به شیوه روایت‌نویسی- بازاندیشی انجام شد.
روش‌ها: این مطالعه‌ی کیفی با رویکرد تحلیل محتوی قراردادی در دانشکده پرستاری بقیه‌الله(عج) انجام شد. داده‌ها با شش مصاحبه فردی نیمه ساختارمند و دو بحث گروه متمرکز با دانشجویان(هرگروه 6 نفر)، گردآوری شد. نمونه‌گیری هدف‌مند بود و تا اشباع داده‌ها ادامه یافت ، متن مصاحبه‌ها پس از پیاده سازی، با رویکرد تحلیل محتوی قراردادی تحلیل و نتایج استخراج شد. جهت مدیریت داده‌های متنی از نرم‌افزار MAXDA10 استفاده شد.
نتایج: تجربیات دانشجویان از آموزش بالینی با روش روایت‌نویسی بازاندیشی، بیانگر یک درون مایه کلی "درک خود ارزشمندی در یادگیری فعالانه بالینی" و 4 طبقه اصلی بود. چهار طبقه "خودآگاهی"، "ارتقای خودکارآمدی و انگیزش"، "یادگیری مشارکتی و فعال" و "خوداظهاری و تخلیه‌ی هیجانات"را در بر می‌گیرد.
نتیجه‌گیری: استفاده از روایت‌نویسی- بازاندیشی در آموزش بالینی، با ارتقای خود ارزشمندی در دانشجویان، می‌تواند زمینه‌ی مناسب برای رشد حرفه‌ای آنان را فراهم آورد.
واژه‌های کلیدی: روایت‌نویسی – بازاندیشی، آموزش بالینی، دانشجویان پرستاری، تحلیل محتوی کیفی
متن کامل [PDF 303 kb]   (424 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: آموزش باليني
دریافت: 1396/10/2 | پذیرش: 1397/12/20 | انتشار: 1398/1/26


XML   English Abstract   Printجلد 19 - برگشت به فهرست نسخه ها