[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 19 - ::
جلد 19 - صفحات 494-505 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی مدل بین‌المللی‌سازی آموزش عالی در بین دانشگاه‌های دولتی شمال شرق کشور
معصومه حسینی ، علی معقول ، نازیا سادات ناصری ، احمد زنده دل
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور ، Ali.Maghool@yahoo.com
چکیده:   (411 مشاهده)
مقدمه: روی آوردن به بین‌المللی‌سازی در نظام آموزشی عالی از الزامات تبدیل ایران به قدرت علمی اول منطقه در راستای عملیاتی نمودن اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله کشور است. لذا این پژوهش با هدف طراحی مدل بین‌المللی‌سازی آموزش عالی در بین دانشگاه‌های دولتی شمال شرق کشور انجام شد.
روش‌ها: پژوهش حاضر یک مطالعه کیفی و کمی با طرح اکتشافی بود که در سال 1397 انجام شد. نمونه آماری در بخش کیفی 18 نفر از خبرگان علمی دانشگاه‌های دولتی به روش هدف‌مند و با در نظر گرفتن قانون اشباع و در بخش کمی 302 نفر از خبرگان به صورت تصادفی طبقه‌ای انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده‌ها در بخش کیفی مصاحبه نیمه ساختاریافته و در بخش کمی پرسشنامه محقق‌ساخته بین‌المللی‌سازی آموزش عالی بود. برای تحلیل داده‌ها در بخش کیفی جهت شناسایی مقولات از روش تحلیل محتوا استفاده و در بخش کمی طراحی مدل با استفاده از مدل معادلات ساختاری انجام گردید.
نتایج: نتایج حاصل از تحلیل اکتشافی نشان داد که از میان 126 شاخص موجود، در نهایت 8 بعد شناسایی و نامگذاری گردید (راهبردهای سیاسی، راهبردهای دانشگاهی، راهبردهای ارتباطی، ایجاد تشکیلات ویژه، ساختار و روابط سیاسی، رویکردهای بین دانشگاهی، خدمت محوری، و رهبری انعطاف‌پذیر). طراحی مدل با استفاده از مدل معادلات ساختاری انجام گردید. مقدار t ابعاد بین‌المللی‌سازی نظام آموزش عالی از 40/24 تا 33/16 تخمین زده شد که بیش‌تر از مقدار tمفروض (96/1) محاسبه شده است. بیش‌ترین مقدار t مربوط به بعد راهبردهای سیاسی(F1) و کم‌ترین آن بعد ساختار و روابط سیاسی(F5) است.
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های تحقیق، می‌توان بیان نمود که تمام ابعاد فوق بر بین‌المللی‌سازی نظام آموزش عالی اثر مثبت و مستقیم می‌گذارد.
واژه‌های کلیدی: آموزش عالی، بین‌المللی‌سازی، چشم‌انداز 20 ساله. طراحی مدل.
متن کامل [PDF 937 kb]   (89 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مدیریت پژوهشهای دانشگاهی
دریافت: 1398/8/15 | پذیرش: 1398/9/18 | انتشار: 1398/1/26
پرشسنامه مطالعه [PDF 97 KB]  (20 دریافت)
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hosseini M, Maghool A, Nasseri N, Zendedel A. Designing an International Model of Higher Education among the National North-Eastern Universities of Iran. Iranian Journal of Medical Education. 2019; 19 :494-505
URL: http://ijme.mui.ac.ir/article-1-4992-fa.html

حسینی معصومه، معقول علی، ناصری نازیا سادات، زنده دل احمد. طراحی مدل بین‌المللی‌سازی آموزش عالی در بین دانشگاه‌های دولتی شمال شرق کشور. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1398; 19 () :494-505

URL: http://ijme.mui.ac.ir/article-1-4992-fa.htmlجلد 19 - برگشت به فهرست نسخه ها
مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی Iranian Journal of Medical Education
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4212