:: جلد 16 - ::
جلد 16 - صفحات 340-328 برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین و ارائه الگوی اعتباربخشی برنامه درسی کارشناسی پیوسته رشته‎ی پرستاری دانشگاه‎های علوم‎پزشکی کشور
شهلا علیاری، حسن ملکی، مهرنوش پازارگادی، عباس عباسپور
دانشگاه علوم پزشکی آجا ، sh.aliyari@ajaums.ac.ir
چکیده:   (3649 مشاهده)

مقدمه: امروز دانشگاه‌ها نیاز به شناختی دقیق از وضع موجود مؤسسه و برنامههای درسی آن دارند. اعتباربخشی به این نیاز پاسخ می‌دهد. هدف این مطالعه، تدوین و ارائه الگوی اعتباربخشی برنامه درسی دوره کارشناسی پیوسته رشته پرستاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بود.

روش‌ها: این تحقیق، از لحاظ هدف و ماهیت از نوع تحقیقات کاربردی و از لحاظ روش تحقیق از نوع تحقیقات توصیفی - پیمایشی بودکه در دو مرحله انجام شد. در مرحله اول، به منظور تعیین عوامل، ملاک‌ها و شاخص‌ها، از یک پرسشنامه محقق‌ساخته استفاده شد و در مرحله دوم، پس از ارائه الگوی پیشنهادی، به منظور تعیین مطلوبیت الگوی یاد شده و بومی‌سازی آن از شیوه دلفی دو مرحلهای استفاده شد. نمونه آماری این مطالعه در مرحله اول، 93 نفر اعضای هیأت‌علمی گروه‌های پرستاری دانشکده‌های پرستاری و مامایی دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در شهر تهران بودند که به روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای نسبتی انتخاب شدند و در مرحله دوم 38 نفر از صاحب‌نظران و متخصصان برنامه درسی و پرستاری که به روش نمونه‌گیری هدف‌مند انتخاب شدند. به منظور تعیین وزن عوامل اعتباربخشی برنامه درسی، از میانگین وزنی استفاده شد.

نتایج: در مرحله اول جهت اعتباربخشی برنامه درسی کارشناسی پیوسته رشته پرستاری 9 عامل، 39 ملاک و 143 شاخص تعیین شد. سپس با توجه به تجارب جهانی، ویژگی‌ها و شرایط موجود در کشور الگوی پیشنهادی تدوین و بومی‌سازی شد.

نتیجه‌گیری: الگوی تدوین شده در این مطالعه، دارای ویژگی‌های کاربردی بودن و قابلیت اجرا داشتن، بومی بودن و بهره‌مندی از جنبه‌های مشترک فرآیند اعتباربخشی برنامه آموزش کارشناسی پرستاری در تجارب بین‌المللی است.

واژه‌های کلیدی: اعتباربخشی، اعتبار بخشی برنامه، آموزش پرستاری، برنامه درسی، کارشناسی پرستاری
متن کامل [PDF 296 kb]   (1072 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: برنامه ريزي درسي
دریافت: 1394/8/24 | پذیرش: 1395/3/5 | انتشار: 1395/8/23


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16 - برگشت به فهرست نسخه ها