[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 19 - ::
جلد 19 - صفحات 483-493 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط توانایی آینده‌پژوهی با کیفیت تجارب یادگیری دانشجویان
طاهره شریفی ، مریم تاتاری، فائزه صداقت، روح‌الله کلهر، امین محمدی
دانشگاه علوم پزشکی تهران ، Amin.Mohammadi.Student@gmail.com
چکیده:   (466 مشاهده)
مقدمه: آینده‌پژوهی مطالعه‌ای فرارشته‌ای است که می‌تواند تمام علوم را تحت تأثیر خود قرار دهد. دانشجویان منابع انسانی آینده نظام سلامت هستند که توانایی آینده‌پژوهی آنان می‌تواند از طریق آموزش در طی سال‌های تحصیل بهبود یابد. لذا این مطالعه با هدف تعیین ارتباط توانایی آینده‌پژوهی و کیفیت تجارب یادگیری دانشجویان علوم پزشکی مشهد در سال 1396 انجام شد.
روش‌ها: در این مطالعه توصیفی- همبستگی، جامعه پژوهش کلیه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد بودند که 370 نفر از ایشان به صورت نمونه‌گیری طبقه‌ای دو مرحله‌ای وارد مطالعه شدند. ابزار جمع‌آوری اطلاعات شامل پرسشنامه‌های روا و پایای توانایی آینده‌پژوهی پارسا و همکاران و کیفیت تجارب یادگیری نیومن (Neumann) بود. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون‌های آنالیز واریانس یک‌طرفه، رگرسیون چندگانه و همبستگی اسپیرمن انجام شد.
نتایج: میانگین توانایی آینده‌پژوهی دانشجویان کمی بیش‌تر از حد متوسط (5/24±5/138) از مجموع 225 امتیاز و میانگین کیفیت تجارب یادگیری در حد متوسط (1/7±2/34) از مجموع 60 نمره بود. بین ابعاد آینده‌پژوهی و ابعاد کیفیت تجارب یادگیری همبستگی مستقیم و معناداری وجود داشت اما شدت این همبستگی ضعیف است (01/0P&