:: جلد 16 - ::
جلد 16 - صفحات 453-440 برگشت به فهرست نسخه ها
علل مقاومت در برابر تغییر و راه‌کارهایی برای غلبه بر آن: مروری بر متون
حبیب‌اله رضایی، فریبا حقانی
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (9870 مشاهده)

مقدمه: پیشرفت‌های تکنولوژی، افزایش انفجار‌آمیز اطلاعات و علوم، لزوم تغییر در نیازهای آموزشی دانشجویان و تغییر در سیستم آموزشی را می‌رساند. محققان مقاومت در برابر تغییر را یکی از دلایل مهم عدم موفقیت تغییرات می‌دانند. هدف این مطالعه شناسایی علل مقاومت در برابر تغییر بر اساس مرور متون و ارائه راه‌کارهایی برای غلبه بر آن بود.

روش‌ها: در این مطالعه‌ی مروری، مقالات، کتب و پایان‌نامه‌های پایگاه‌های اطلاعاتی شاملSID، Magiran، Pubmed، google scholar و Eric در بازه زمانی 1379تا 1393با استفاده ازکلید واژه‌های تغییر رفتار، مقاومت در برابر تغییر، مدل‌های تغییر رفتار، مدیریت تغییر، مدیریت تحول و موانع تغییر و نیز ترجمه لاتین این واژه‌ها مورد جستجو قرارگرفت. مقالات به زبان‌های فارسی و انگلیسی وارد مطالعه شد.

نتایج: در جستجوی صورت گرفته 2538 مقاله، کتاب و پایان‌نامه یافت شد. پس از مطالعه مقالات با توجه به هدف مطالعه 52 مقاله، 2 پایان‌نامه و 7 کتاب مورد استفاده قرار گرفت. نتایج حاصل از این بررسی در دو دسته‌ی علل مقاومت در برابر تغییر و راه‌کارهایی برای غلبه بر این علل قرار داده شد. 16 دلیل شامل توجه و ادراک انتخابی، عادت، مسائل امنیتی، دلایل اقتصادی، انگیزه پایین، دلایل روانی، عوامل گروهی، عوامل فردی، نداشتن زمان کافی جهت تمرکز بر تغییر، سهیم نبودن کارکنان در ارزش‌های حاکم بر تغییر، فقدان نیاز آشکار، دلایل سیاسی، فقدان پشتیبانی، موانع فرهنگی و مدیریتی، تأمین و بازگشت و بی اعتمادی علل مقاومت در برابر تغییر بود. چند راه‌کار برای غلبه بر این علل ارائه شد.

نتیجه‌گیری: علل مقاومت در برابر تغییر متعدد و متنوع است. دلایل اقتصادی، دلایل امنیتی، سهیم نبودن کارکنان در ارزش‌های حاکم بر تغییر و فقدان پشتیبانی از مهم ترین دلایل مقاومت در برابر تغییر است. برای اجرای موفق تغییر، باید راه‌کارهای مناسب غلبه بر این علل را بهکار بست. 

واژه‌های کلیدی: مدیریت تغییر، مقاومت در برابر تغییر، مدل تغییر رفتار
متن کامل [PDF 257 kb]   (3258 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: ساير موارد
دریافت: 1394/9/30 | پذیرش: 1395/4/1 | انتشار: 1395/11/6


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16 - برگشت به فهرست نسخه ها