:: جلد 17 - ::
جلد 17 - صفحات 384-391 برگشت به فهرست نسخه ها
دیدگاه دانشجویان پزشکی در مورد علل غیبت از کلاس‌های تئوری
منصور مسجدی، خانم راضیه نشاط آور، لیلا معینی، عاطفه ثقه الاسلام، علی رفعتی، شاهرخ عزت زادگان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، rneshstavar@yahoo.com
چکیده:   (1754 مشاهده)
مقدمه: غیبت دانشجویان یکی از مهم‌ترین مشکلات آموزشی رو به افزایش سال‌های اخیر دانشگاه‌ها است که عواقب ناشی از آن بر بسیاری از جنبه‌های تحصیلی دانشجویان تأثیر دارد. این مطالعه، با هدف شناسایی و اولویت‌بندی عوامل مربوط به غیبت از کلاس‌های تئوری از دید دانشجویان پزشکی مقطع علوم پایه دانشگاه علوم پزشکی شیراز سال 1394انجام شد.
روش‌ها: دراین یک مطالعه‌ توصیفی مقطعی به روش نمونه در دسترس(سرشماری) دانشجویان علوم پایه‌ی دو نیمسال تحصیلی مهرماه و بهمن ماه ورودی 91(209 نفر )، وارد مطالعه شدند. از پرسشنامه محقق‌ساخته با روایی صوری مورد تأیید متخصصان آموزشی و پایایی با ضریب آلفای کرونباخ 8/0، استفاده شد. 26 سؤال در طیف لیکرت پنج گزینه‌ای با نمره‌گذاری از 1 تا 5 در چهار حیطه با نظر کارشناسان آموزش پزشکی تقسیم شد. داده‌ها با استفاده از روش‌های آماری توصیفی مورد تحلیل قرار گرفت.
نتایج: میانگین نمره حیطه­های مربوط به دیدگاه دانشجویان در مورد عدم حضور در کلاس‌های درس تئوری به ترتیب شامل مدیریت کلاس (59/0±4)، شرایط فردی حضور دانشجو در کلاس (48/0±4)، توان علمی و روش تدریس استاد (58/0±3)، شرایط زمانی و مکانی برگزاری کلاس (68/0±8/2) بود. دانشجویان با تأثیر مدیریت کلاس و مشارکت دانشجو درکلاس بر عدم حضور دانشجویان در کلاس‌ موافق بودند؛ اما با تأثیر شرایط زمانی و مکانی برگزاری کلاس بر عدم حضور دانشجویان در کلاس نظر مخالف داشتند.
نتیجه‌گیری: این پژوهش نشان داد که از دیدگاه دانشجویان مدیریت کلاس و شرایط فردی دانشجو برای حضور درکلاس می‌تواند در غیبت دانشجویان پزشکی از کلاس‌های تئوری تأثیر داشته باشد. با اولویت دادن به این عوامل، به سادگی می‌توان این ضعف را برطرف کرد و نسبت به افزایش ارتباط استاد و فراگیر اقدام نمود. 

واژه‌های کلیدی: دانشجویان پزشکی، غیبت دانشجو، کلاس‌های نظری
متن کامل [PDF 490 kb]   (288 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مديريت آموزشي
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱


XML   English Abstract   Printجلد 17 - برگشت به فهرست نسخه ها